Ocen

Najlepsze ebooki 2020 roku

Miłośnicy książek w dzisiejszym świecie borykają się z masą problemów – są drogie, ich gdzie przechowywać, tak i nosić je ze sobą wystarczająco ciężko. Na szczęście, jest to świetna alternatywa – e-book.

Jednak jeśli chcesz dobrać sobie odpowiedni model, to prawdopodobnie zrobisz niektóre wnioski:

 • Na rynku mały wybór producentów.
 • Duży rozrzut cen — od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Który lepszy model w takiej sytuacji ciężko zrozumieć – czym urządzenie za 5000 rubli różni się od urządzenia za 20000 rubli, i czy w ogóle jest sens w zakupie – może łatwiej wykorzystać smartfon lub tablet. A jeśli jeszcze kupić e-czytnik to, co ona musi wiedzieć, jakie kryteria są ważne dla prawidłowego wyboru, a na co zwracać uwagę nie należy. Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej. Ponadto, na końcu tekstu znajdziesz ranking książek elektronicznych 2020 roku.

Zalety e-book

Osobom, które lubią czytać, ale wciąż mają wątpliwości – czy warto zwrócić uwagę na książki elektroniczne lub lepiej staroświecki sposób korzystać z papierem, argumenty poniżej pomogą rozwiać wątpliwości.

 1. Większy wybór. Niektóre papierowe wydania, z czasem stają się niedostępne. Dostęp do internetu, jak wiadomo, wszystko pamięta. Ponadto, w niektórych autorów nie przekładają się w ogóle, a jeśli nie posiadasz językami, to jest szansa znaleźć przynajmniej amatorskie tłumaczenie. Oczywiście, jest on daleki od profesjonalnego, ale czasami lepiej tak, niż wcale.
 2. Cena. Minimalna wartość czytanie zaczyna się od 3-4 tys. zł. Dalej zależy od ciebie kupować książki lub pobrać je za darmo (w wolnym dostępie ogromna ilość literatury). Papierowa książka z kolei kosztuje od 100 zł, pod warunkiem, że jest to najtańsze wydanie i często klasyka, którą można wypożyczyć w bibliotece. Jeśli chodzi o współczesnych autorów lub jakościowych publikacjach, to przygotuj się wydać co najmniej 300-400 zł. Dalsze obliczenia są proste: 10 książek papierowych = 1 prosta książka, w której można za darmo pobrać tysiące wydań.
 3. Miejsce do przechowywania. E-biblioteka mieści się na małej karcie pamięci lub po prostu w pamięci, czytniki, tego samego nie można powiedzieć o papierowych wydaniach. Ponadto, z czasem stają się źródłem pyłu. I nawet jeśli stale przeprowadzać czyszczenia, przygotuj się do tego, że pięć lat swoje książki mogą stać się problemem, zwłaszcza jeśli w domu są alergicy, starsze ludzie lub małe dzieci.
 4. Przy okazji, o dzieciach. Podobne urządzenie więcej niż rozsądnie jest kupić dziecku do szkoły. Po pierwsze, nie będzie ono odwrócić jego uwagę od nauki gry, portali społecznościowych, мессенджерами i innymi możliwościami smartfonów. Jeśli uważasz, że gadżet dziecko w ogóle nie jest potrzebny żaden, to pomyśl ile waży 3-4 podręcznika i jeden e-book, w tym dla oczu są równorzędne i krzywdy wzrok uczniowski rozprowadzona nie będzie. Ponadto, papierowa książka nie jest modne, elektroniczny gadżet – modne. Może być czytnikiem dziecko chce czytać i pokocha to zajęcie.

Czytnik VS smartfon

Zalety e-booków zauważyliśmy, ale przecież wiele osób ma smartfona – dlaczego nie czytać z niego.

Aby poprawnie odpowiedzieć na to pytanie, warto od razu zrozumieć, że e-book — to ściśle czarno-białe urządzenie z ekranem na podstawie elektronicznego atramentu (technologia E-Ink). Kilka lat temu, można było spotkać tanie czytniki z kolorowym ekranem TFT lub IPS, a także urządzenia z kolorowym E-Ink wyświetlaczami. Pierwsze były bardzo słabe tabletów i e-czytników nazywano wyłącznie widzimisię producentów, a drugie były eksperymentalne opcjami, które "nie poszedł" publiczności z dwóch powodów – kolorowe można je było nazwać odcinek, tak jak jasności i ilości odcieni tam było za mało, a i tak warte są kilka razy droższe. Tak więc, na rynku pozostały tylko czarno-białe E-Ink e-czytniki.

Więc co lepiej? Na korzyść e-książki przemawiają następujące fakty:

 1. Ekran. U e-book lokalizacja podświetlenia dobrze od innych urządzeń. Jest ona ustawiona z boku i w żaden sposób nie wpływa na wzrok. U innych gadżetów podświetlenie pod wyświetlaczem i jest skierowana prosto w oczy – stąd zmęczenie oczu.
 2. Autonomia. Przeciętny smartfony prezentują 1-2 dni pracy na baterii. U czytników wartość może różnić się od dwóch tygodni do kilku miesięcy. Ponadto, wsadzić baterię smartfona czytanie książek nie jest najlepszy pomysł jeśli chcesz pozostać w kontakcie, a w najbliższym czasie podłączyć do gniazdka nie uda.
 3. Funkcjonalność. Любой смартфон в своем арсенале имеет больше функций, чем читалка. Кому-то это покажется преимуществом, но в ряде ситуация в этом кроется минус. Мы уже упоминали, что читалка не помешает ребенку в школе. Между тем есть еще и starsze люди, которым будет проще разобраться с электронной книгой. При этом у ридеров есть и достаточно уникальные возможности. Например, они помогут в освоении иностранных языков, так как многие читалки имеют встроенные переводчики. При определенном уровне владения, вы сможете скачивать книги на иностранных языках, а сталкиваясь с неизвестным словом быстро переводить его непосредственно в устройстве, а не искать отдельно через смартфон.

Z powyższego wynika, że prawdziwym fanom czytania, tak i po prostu uczniom e-czytnik jest potrzebna i nawet przydatne. A skoro tak, to zobaczmy, czym charakteryzuje się dobry e-book.

Jak wybrać e-book

Może wydawać się, że wybrać czytnik zadaniem nie jest najgorsza, bo funkcje ma nie tak wiele, ale w rzeczywistości sytuacja jest bardziej skomplikowana.

Экран

Chyba główną zaletą e-booków jest w wyświetlaczu. Dlatego do niego wymagań najbardziej.

Typ matrycy

Wyżej wspomniano, że czytelnik musi mieć ekran E-Ink. Jednak technologia rozwija się i dziś ma kilka typów: Vizplex, Pearl Pearl HD, Carta. Najbardziej aktualną wersję – Carta. To właśnie on zapewnia najlepszą jakość obrazu.

Rozmiar

Istnieje wiele opcji, z których niektóre są specyficzne, ale jeśli weźmiemy pod uwagę najczęstsze, to należą do nich 6 cali (optymalny do czytania zwykłej literatury), 7,8 cm – czytnik plików z obrazami lub tabelami, 10,3 cala – wariant optymalny do czytania periodyków i komiksów.

Rozdzielczość

Im jest on wyższy, tym lepiej. Minimalny wariant – 800*600, więc odpychane od tej wartości i szukać wyżej. Przy tym nie należy zapominać, że na różnych przekątnych taką samą rozdzielczość wygląda inaczej.

Podświetlenie

Podświetlenie может быть не предусмотрена устройством, в таком случае вечером вам понадобится дополнительный источник света. Если она есть, то бывает просто белая или с регулировкой цветовой температуры. Второй вариант дороже и встречается реже, но при этом позволяет оптимальным образом настроить подсветку под себя.

Zarządzanie

Sterowanie może odbywać się tylko za pomocą przycisków, tylko sensorem lub jest kombinowanym. W dobie urządzeń dotykowych przycisków mogą wydawać się reliktem przeszłości, jednak starszym osobom z nimi będzie łatwiej. Sensor wygodny sam w sobie, zwłaszcza dla powiększania tekstu i obrazów lub przewracania stron. Innymi słowy, wszystko zależy od twoich preferencji.

Obsługiwane formaty

Znajdą się ludzie, którzy powiedzą, że ilość formatów nie ma większego znaczenia, bo można pobrać książkę w takiej formie, urządzenie jest w stanie odczytać. W rzeczywistości nie zawsze jest taka możliwość istnieje, tak jak nie cała literatura, zwłaszcza jeśli jest on rozpowszechniany jest bezpłatnie we wszystkich formatach. To znaczy, że jeśli nie znalazłeś odpowiedni wariant, trzeba albo zrezygnować z czytania, albo szukać konwertery, które mogą zaburzyć pierwotny układ. Dlatego należy wybierać tak, aby obsługiwanych formatów było jak najwięcej.

Wyjście do internetu

Niektóre książki elektroniczne są wyposażone w Wi-Fi. Moduł ten w czytelni potrzebny do aktualizacji oprogramowania, pobierania książek, przeglądania stron internetowych za pomocą przeglądarki lub synchronizacji urządzenia z różnego rodzaju usług, na przykład, z Dropbox, który w kilka kliknięć pozwoli przenieść książkę z KOMPUTERA na czytnik.

Poza tym, niektóre marki mają własne serwisy, dzięki którym można synchronizować kilka urządzeń i nie stracić postęp odczytu lub zakładki przy przejściu na inny gadżet.

system Operacyjny

Tu raczej warto zrozumieć — czy potrzebny jest w ридере z systemem Android. Jeśli poczytać opinie, to nasuwa się wniosek, że lepiej bez niego. Często ten system nie jest przystosowany do czytników i może "pożerać" poziom naładowania akumulatora. Ponadto, aktualne wersje SYSTEMU rzadko są przeznaczone na czytniki, w najlepszym przypadku dostaniesz Android 7.0, a to i starszych, tak i nie każdy czytnik montowane Google Play. Innymi słowy, Android w e-książce nie tylko potrzebny, ale i szkodliwy.

Аудиовозможности

Dzięki odtwarzania audio możesz słuchać audiobooków lub przeczytać pod relaksującej muzyki, jeśli masz taki nawyk. Ponadto, niektóre urządzenia potrafią czytać tekst elektroniczny, na przykład, postanowił zrobić sobie herbatę i aby nie przerywać czytanie, ustawiasz dźwięk.

Tym samym wyjaśnia obecność w elektronicznych książkach Bluetooth. Ktoś może pomyśleć, że on tu jest używany do przesyłania plików między urządzeniami, ale w rzeczywistości służy do wiązania z bezprzewodowymi słuchawkami lub głośnikami.

Akumulator

Tradycyjnie znajdą się tacy, którzy będą oceniać autonomię urządzenia w pojemności baterii. To jest błędne podejście, ponieważ na zużycie wpływa masa ustawień. Wielu producentów wskazują autonomię swoich urządzeń, ale jak pokazuje praktyka, bardziej niezawodne czytać recenzje, bo z nich wyciągnąć wnioski o tym, jak długo mieszka bateria w modelu znacznie bardziej prawdziwie.

Wilgoć

Tutaj wszystko zależy od ciebie. Jeśli planujesz nosić urządzenie ze sobą, będziesz chodzić z nim na plażę lub basen, a także połączyć czytanie z herbaty lub kawy, to poziom wodoodporności na pewno nie stanie się zbędne. W innych przypadkach przepłacać za nią nie koniecznie.

Najlepsze e-book

DIGMA E654

 • Ekran: 6 cali, E-Ink Carta, 800*600
 • Obsługa formatów: TXT, DOC, PalmDOC, PDF, fb2, ePub, DjVu, RTF, mobi, HTML, CHM, ZIP
 • Pamięć: 4 GB
 • Bateria: 1500 mah

Cena: od 3 900 pln

Otwiera nasz TOP budżetowa książka od firmy Digma. Она предлагает необходимый минимум и многим этого вполне достаточно. Здесь есть хороший экран, кнопочное управление и неплохая автономность. Podświetlenie, выход в интернет, аудио в устройстве не предусмотрены, но с учетом цены ждать таких функций и не приходится. Модель поддерживает самые распространенные форматы и имеет 4 GB памяти для хранения книг, но если этого окажется мало, то можно установить еще microSD.

Zalety:

 • Przystępna cena.
 • Szybkie przewijanie.
 • Wygodny wyświetlacz.
 • Proste sterowanie.

Wady:

 • Nie można skonfigurować oddzielne ustawienia dla różnych książek.
 • Mały przycisk włączenia – niektórym ciężko ją znaleźć.

Amazon Kindle Paperwhite 2015

 • Ekran: 6 cali, E-Ink Carta, 1448*1072
 • Obsługa formatów: TXT, PDF, AZW3, AZW, MOBI, PRC
 • Pamięć: 4 GB
 • Bateria:

Cena: 8 500 zł

Kindle Paperwhite 2015 – książka od amerykańskiej firmy, które posiadają szereg zalet, ale pod warunkiem, że jesteś gotów poświęcić czas, aby uporać się z tym urządzeniem. Z punktu widzenia parametrów wszystko super – świetny ekran z podświetleniem, Wi-Fi, własna chmura synchronizacji zakładek i książek, bateria na 6 tygodni pracy, a także Soft-touch, powłoka, która zapewnia przyjemny i wygodny chwyt.

Jednak książka ma mało obsługiwanych formatów. To może wydawać się wadą, lecz cechą urządzenia tkwi w tym, że ona jest "uwięziona" właśnie pod nich, a ponieważ bardzo szybko otwiera i porusza się. Problem z nieobsługiwanymi formatami łatwo rozwiązać – jest zastrzeżony narzędzie, które sprawnie wykonuje wymianę i pomaga w organizacji plików w czytelni. Sterowanie dotykowe przyciski nie są dostępne.

Zalety:

 • Świetny ekran.
 • Podświetlenie.
 • Synchronizacja z innymi urządzeniami.
 • Dobra ergonomia.
 • Prędkość pracy.
 • Długi czas pracy baterii.

Wady:

 • Swoisty interfejs.
 • Niektórym nie podoba się system organizacji plików.
 • Niektórych przeszkadza brak przycisków.

PocketBook 641 Aqua 2

 • Ekran: 6 cali, E-Ink Carta, 1024 X 758
 • Obsługa formatów: TXT, DOC, PDF, fb2, ePub, DjVu, RTF, TCR, MOBI, HTML, CHM, ZIP
 • Pamięć: 8 GB
 • Bateria: 1500 mah

Cena: 11 000 zł

PocketBook oferuje różne modele e-książek na każdy gust i portfel, być może dlatego, że dla rosyjskich użytkowników często słowo "покетбук" jest synonimem pojęcia "e-book". PocketBook 641 Aqua 2 to model 2017 roku, która nie tylko aktualne, ale i ma fajne funkcje. Główną zaletą urządzenia jest szczelność zgodnie z normą IP57. Producent obiecuje, że zanurzenie w wodzie morskiej, kąpiel, polewanie herbaty lub zimnego napoju, a nawet zagrzebanie urządzenia w mokry piasek mu nie szkodzić.

Poza tym model też się podoba – duża liczba obsługiwanych formatów, miesiąc pracy na baterii, podświetlenie, wygodne sterowanie sensorem i przyciskami, dostęp do internetu, obsługa serwisów do pobierania książek i synchronizacji, funkcja tłumaczenia – wystarczy tylko zaznaczyć nieznane słowo.

Zalety:

 • Ergonomia.
 • Pełna wodoodporność.
 • Wysokiej jakości ekran.
 • Szeroka funkcjonalność.
 • Duży zapas pamięci.

Wady:

 • Pokrywa tylna często облазит.

ONYX BOOX Livingstone

 • Ekran: 6 cali, E-Ink Carta, 1448*1072
 • Obsługa formatów: TXT, DOC, fb2, ePub, DjVu, RTF, HTML, CHM, ZIP
 • Pamięć: 8 GB
 • Bateria: 3000 mah

Cena: 13 500 zł

ONYX BOOX Livingstone – to dość drogie urządzenie przyjemne możliwości. Tutaj zainstalowana świetny ekran z dwukolorowe podświetlenie, автоповоротом i czuły sensor. Model wyposażony jest w Wi-Fi, co upraszcza proces aktualizacji i pobierania książek. Poza tym, książka jest dość ergonomiczna, a w zestawie ma wysokiej jakości etui. Warto zauważyć, że ta aplikacja z Androida i to jest ten przypadek, gdy system jest mocno wpływa na autonomię – przy dość pojemny baterii, wiele podkreślają jej szybkie zużycie. Zresztą, opinie zalecają po zakupie "поколдовать" nad urządzeniem. Aktualizacja oprogramowania i szereg ustawień pozwalają zmniejszyć zużycie i "rozciągnąć" baterię na kilka tygodni.

Zalety:

 • Świetny ekran.
 • Холодая i ciepłe oświetlenie.
 • opakowanie zawiera etui.
 • Dużo pamięci.
 • Szybka praca w sieci Wi-Fi.

Wady:

 • Słabo trzyma bateria.
 • Dla komfortowej pracy wymaga dokładnie pogrzebać w ustawieniach.

PocketBook X

 • Ekran: 10,3 cali, E-Ink Carta Mobius, 1872*1404
 • Obsługa formatów: TXT, DOC, PDF, fb2, ePub, DjVu, RTF, ACSM, CBR, CBZ, DOCX, EPUB(DRM), FB2.ZIP, HTM, MOBI, PDF (DRM), PRC, HTML, CHM
 • Pamięć: 32 GB
 • Bateria: 2000 mah

Cena: od 30 000 rubli

Najbardziej zaawansowany model od firmy PocketBook oferuje duży wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, nastawianą temperaturą podświetlenia i tworzywa sztucznego podłoża ekranu (to sprawia, że mocniej). Matryca jest nieco zagłębiony w obudowie, co jest dodatkowym zabezpieczeniem podczas upadku. Sam korpus jest wykonany ze stopu magnezu i aluminium, oparcie ma rowkowane powierzchnie w celu poprawy ergonomii. Do ładowania służy Type-C, a w zestawie znajduje się przejściówka na 3,5, ale słuchawki można podłączyć przez Bluetooth. Jest to konieczne do tego, aby słuchać książki audio lub muzykę – model posiada wsparcie dla odpowiednich formatów.

Standardowa funkcjonalność połączone z baterii, ładowarek i usług w synchronizacji plików i postępu czytania, możliwością dodaj sklepów w celu zakupu książek elektronicznych, tłumaczem, przeglądarki, notatnika z możliwością rysowania i gry. Przy wszystkich вышеперечисленном mile zadowolony autonomia – miesiąc z podświetleniem i około półtora bez niej.

Zalety:

 • Świetny ekran.
 • Metalowa obudowa.
 • Regulowane podświetlenie.
 • Długotrwałe autonomię.
 • Duża liczba obsługiwanych formatów.
 • Możliwość słuchania audio.
 • Wiele dodatkowych funkcji.

Wady:

 • Wysoka cena.
 • Przyciski sterowania znajdują się dla niektórych niewygodne.
 • Ciężko kupić wygodny futerał.

Komentować