Статьи

Wyświetlacz tabletu nie działa? Oto 7 wskazówek, aby rozwiązać problemy

Jeszcze minutę temu tablet doskonale reagował na dotyk, a teraz przestał się odzywać? Powiemy, w czym może być problem i jak go naprawić.

Ekran dotykowy – głównym sposobem interakcji z tabletem, dlatego jego działanie jest tak ważna. Każde, nawet mikroskopowe uszkodzenia (rysa, dziurkowanie, składanie) może doprowadzić do tego, że wyświetlacz przestanie dawać oznaki życia, choć na zewnątrz może wyglądać w całości.

Dlaczego wyświetlacz tabletu przestał reagować na dotyk?

Najprawdopodobniej do awarii doprowadził jeden z następujących czynników:

 • od uderzenia odeszli kontakty linii;
 • sam tren sprawny w wyniku tego samego uderzenia;
 • uszkodzona matryca;
 • pod wyświetlacz dostały się zanieczyszczenia;
 • dotykowe szkło straciło czułość z powodu rys i pęknięć.

Najczęściej problemy z tabletem pojawiają się z powodu niedbałego obchodzenia się: urządzenie spadnie na podłogę, wygina się w torbie, na niego niechcący ktoś siada. Konsekwencje tych wydarzeń zminimalizować jest bardzo łatwo. Trzeba tylko:

 • nakleić na ekran folię ochronną lub szkło;
 • kup etui;
 • nie położyć tablet na stałe powierzchni wyświetlaczem w dół.

Ale jeśli problem już wystąpił, później napić się wody mineralnej. Poniższe wskazówki mają zastosowanie do wszystkich urządzeń z ekranem dotykowym – tabletami i smartfonami na iOS, Windows i Android.

Tak, jak naprawić nieprawidłową pracę ekranu tabletu?

1. Zwolnić pamięć

Najczęściej tablet zawiesza się, a jego wyświetlacz przestaje reagować, kiedy pamięć systemowa jest wybity na 100%. Uwolnij ją i urządzenie budzi się do życia.

U użytkowników Androida jest szeroki wybór narzędzi optymalizacji – od zintegrowanych do innych firm z Play Market lub innych źródeł. Wystarczy zainstalować jedną z nich, aby wydajność tabletu zawsze znajdowało się pod kontrolą.

Problemy z pamięci systemowej na ipada też mogą spowodować niepowodzenie funkcji dotykowych. Najszybszy sposób, aby rozwiązać problem – zamknąć nieistotne w tej chwili aplikacji:

 • dwukrotnie kliknij na przycisk "do Domu";
 • podciągnąć każde niepotrzebne teraz aplikacja, aby go zamknąć.

Po tym, jak zamkniesz większość działających programów reagowania tabletu powinna się znacznie poprawić. Na iPad jailbreak można przeprowadzić jeszcze bardziej dokładne czyszczenie pamięci, zamykając wszystkie aktywne procesy.

Na tabletach z Windows 10 zamknąć jak najwięcej pracujących aplikacji, potem przejdź na ekran startowy:

 • przytrzymaj WIN + TAB, aby wyświetlić listę aktywnych okien;
 • naciśnij krzyżyk w górnej części każdego okna, aby je zamknąć.

Jeśli wyświetlacz ponownie zaczął reagować na dotyk, nie musisz robić nic więcej. Po prostu pamiętaj, że większość programów obciążenie twój tablet nie ciągnie.

2. Ponownie uruchomić tablet

Uruchom ponownie – to nie jest po prostu nacisnąć przycisk zasilania, aby wygasić ekran, a potem włączyć z powrotem. To całkowite wyłączenie całego urządzenia z kolejnym włączeniem. Wiele problemów rozwiązywanych przez ponowne uruchomienie. Nie zapomnij: gdy urządzenie zacznie ponownie uruchomiony, wszystkie dane w uruchomionych aplikacjach zostaną usunięte.

Każdy użytkownik Androida wie, jak to się robi: przytrzymaj przycisk zasilania przez kilka sekund, potem wybierz opcję "uruchom Ponownie".

Właścicieli iPad, musisz samodzielnie zamknąć wszystkie uruchomione programy, a następnie przytrzymaj przycisk "usypiania / Budzenia". Jeśli zamknąć którekolwiek z aplikacji jest niemożliwe, system sam określi sposób, aby przeładować.

Dla iPad Air:

 • naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania i "Home", podczas gdy urządzenie nie będzie ponownie;
 • zwolnij przyciski, gdy pojawi się logo Apple.

Na iPad Pro:

 • naciśnij i zwolnij przycisk zwiększania głośności;
 • naciśnij i zwolnij przycisk zmniejszania głośności;
 • naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, aż do początku ponownym uruchomieniu tabletu.

Właściciele "tabletek" na Windows mogą ponownie uruchomić swoje gadżety, klikając "Start – Zasilanie – uruchom Ponownie". Jeśli urządzenie nie reaguje, naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez 10 sekund, aby wymusić restart.

3. Korzystać z aplikacji systemowych do diagnostyki martwych obszarów ekranu

Zdarza się, że odmawia nie cały ekran na raz, a tylko jego część. Jeśli dowiedzieć się, który to obszar jest wyłączony z eksploatacji, to można zrozumieć, co doprowadziło do tego uszkodzenia.

Aby szybko zrozumieć, jaka część wyświetlacza straciła właściwości sensoryczne, nie trzeba ściągać jakiś specjalny dodatek. Na początek uruchom kalkulator. Naciskając różne przyciski, możesz sprawdzić, czy na ekranie martwe strefy. Interaktywne mapy pomogą dowiedzieć się, jak działa funkcja przeciągania i skalowania.

4. Skalibrować ekran

Dla iPad żadnych narzędzi kalibracji nie jest wymagane. Jednakże, jeśli używasz uzyskane w sposób nielegalny urządzenie, które prawidłowo reaguje na dotyk, należy usunąć jailbreak. Po powrócić do pierwotnych ustawień istnieje prawdopodobieństwo, że tablet będzie działać poprawnie.

Dla systemu Android dostępne są dziesiątki darmowych aplikacji do kalibracji i testowania wyświetlacza: ekran dotykowy Kalibracja pomoże zidentyfikować problemy z wrażliwością, Touch Screen Test wykaże konkretne obszary, które przestały się rozpoznawać dotyk.

Właściciele tabletów z Windows 10 mogą skalibrować ekran pod obsługa palcem lub rysikiem:

 • naciśnij przycisk "Start" i w pasku wyszukiwania wpisz "Panel sterowania";
 • znajdź sekcję "Sprzęt i dźwięk";
 • w sekcji "Ustawienia KOMPUTERA typu tablet" wybierz "Kalibracja ekranu do wprowadzania piórem lub wprowadzania dotykowego";
 • otworzy się nowe okno, w którym należy nacisnąć przycisk "Skalibrować";
 • do kalibracji wyświetlacza postępuj zgodnie z podanymi instrukcjami.

5. Zwrócić się do specjalisty w zakresie napraw sprzętu

Są problemy, które własnymi siłami nie wyeliminować, zwłaszcza, jeśli nie speca od elektroniki, a użytkownik prosty, nigdy nie trzyma w rękach multimetr.

Urządzenia, na które nie są jeszcze objęte gwarancją, najlepiej zanieść do serwisu. Diagnostyka trwa kilka tygodni, ale w tym przypadku można bez problemów porozumieć się ze sklepem o wymianie towaru lub zwrocie pieniędzy. Techniki z upływie okresu gwarancji można oddać do naprawy do najbliższego warsztatu.

Jeszcze jedno: na stronie producenta często można znaleźć w instrukcji rozwiązywania problemów, a z niektórymi pytaniami pomaga zrozumieć pomoc techniczna.

6. Rozebrać tablet i sprawdzić kontakt z płytą

Demontaż pomoże dowiedzieć się, czy pociąg, czy nie ma oznak utleniania na stykach i głównej, nie trafił czy pod wyświetlacz śmieci. Zabieg ryzykowny, ale jeśli podejść do niej z umysłem, to na pewno przyniesie swoje owoce.

Переподключив wyświetlacz do płyty głównej, tym samym spadek jego i być może odzyskasz sprawność. Jak otworzyć tablet – w dwóch słowach opisać, tak jak dla każdego modelu proces jest inny. Pomogą ci filmy na YouTube. Przed otwarciem obudowy i zdjąć wyświetlacz, upewnij się, że masz przy sobie wszystkie niezbędne narzędzia. Nie spiesz się: jest to ten przypadek, kiedy pierwszą rzeczą, którą należy zbadać jak najwięcej teorii. A w ogóle takie eksperymenty lepiej spędzać z tanimi Android tabletów, a nie kosztowne Samsung, iPad lub z systemem Windows.

7. Wymienić uszkodzony ekran dotykowy

Jak już wspomniano, na działanie ekranu może mieć wpływ na wszystkie uszkodzenia mechaniczne. Istnieje również prawdopodobieństwo, że awaria okaże się nie raz.

Idealne rozwiązanie – wymienić wyświetlacz w serwisie socjalnym (jeśli, oczywiście, że jej ustalenia w momencie zakupu tabletu). Inne opcje:

 • skorzystać z usług warsztatu;
 • zamów wyświetlacz w internecie i zainstalować go samodzielnie w domu.

W warsztacie za wymianę ekran dotykowy z was dużo pieniędzy, nie o to poproszony, a sama procedura trwa zaledwie kilka godzin. Ale koszt nowej części nadal trzeba płacić z własnej kieszeni, a to może okazać się dość dużą: ekran dotykowy do iPad lub Samsung kosztuje około połowę kosztów samego tabletu.

Chcesz zaoszczędzić i wymienić wyświetlacz samodzielnie, kupując go w internecie? Przeczytaj jeszcze raz na 6 pkt.

Zawarcie

Gdy wywala gniazdo słuchawkowe, zwisają przycisku lub psuje się aparat, tablet można używać dalej, choć z pewnymi ograniczeniami. Ale awaria wyświetlacza – problem głębszy poziom.

Jeśli ekran przestał reagować na dotyk, a to dlatego, że aparat został przeciążony zadaniami, uważają, masz szczęście. Bo w większości przypadków usterki tego typu leczy się tylko wymianą matrycy, a to, jak już wspomniano, zadanie dla specjalistów, a nie zwykłych użytkowników.

Źródło: www.makeuseof.com

Komentować