Статьи

Nie działa gniazdo słuchawkowe? Oto 5 sposobów na to исправить

Podłączeniu do smartfona słuchawki przewodowe, a oni nie grają? Bardzo przykre, ale nie spiesz się denerwować. Jest szansa, że będziesz w stanie rozwiązać ten problem na własną rękę.

Jeśli w smartfonie jest obecny 3,5 mm gniazdo, to na pewno często ich używasz. Przecież słuchawki przewodowe są potrzebne nie tylko dla muzyki, ale i do słuchania komunikatów na czacie, obcych słów tłumacza itp. Awaria аудиогнезда – zdarzenie przykre, ale niestety dość powszechne. W tym artykule znajdziesz kilka sposobów, jak naprawić niedziałające złącze w telefonie komórkowym.

1. Upewnij się, że słuchawki w porządku

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to sprawdzić, czy działają same słuchawki. Całkiem prawdopodobne, że problem leży nie po stronie telefonu, a związana z podłączanych urządzeń: coś tak zostało do wtyczki, oderwał lub перетерся przewód, uszkodzony układ scalony. Łatwo sprawdzić: podłącz słuchawki do innego urządzenia, a nie koniecznie do smartfona, nadaje komputer, laptop, telewizor itp.

Если звук так и не появился, считайте, что источник проблемы обнаружен. Słuchawki придется изучить на предмет неисправности, а пока возьмите другие. Но если звук есть, значит дело все-таки в смартфоне. Далее мы расскажем, как это исправить.

Istnieje również prawdopodobieństwo, że słuchawki nie są kompatybilne z smartfonem, ale to się zdarza bardzo rzadko, ponieważ nowoczesne przewodowe słuchawki uniwersalne.

2. Wyłącz Bluetooth

Jak zwykle, gdy słuchawki są podłączone za pośrednictwem złącza są rozpoznawane i działają poprawnie, nawet jeśli w tym momencie istnieje powiązanie bezprzewodowy zestaw słuchawkowy, głośnik lub innym Bluetooth-nie mam takiego problemu. Ale zdarza się i odwrotnie: aktywna komunikacja bezprzewodowa przeszkadza w pracy wifi peryferiach.

Otwórz ustawienia Bluetooth. Jeżeli moduł jest włączony, to na pewno wiąże się z którymkolwiek z urządzeń w pobliżu. Odłącz moduł i podłączyć do telefonu słuchawki przewodowe. W odpowiedzi cisza? Ruszamy dalej.

3. Wyczyść złącze

Gniazdo słuchawek jak każdy otwór z czasem zapchany kurzem, соринками i włosiem z ubrań. Gdy śmieci zbiera się na tyle, że zacznie powodować zakłócenia w transmisji sygnału.

Poświeć na nią w gniazdo latarką i zobacz, czy nie ma w środku obce lub brudu. Następny krok – przeczyścić gniazdo. Można to zrobić na wiele sposobów, najprostszy – dmuchnąć do środka lub użyć puszki ze sprężonym powietrzem. To pomoże usunąć większość kurzu.

Wyczyścić gniazdo można i wacikiem małej średnicy, ale należy to robić ostrożnie, ponieważ nieostrożny ruch zaszkodzi kontakty, a nowe uszkodzenia teraz do niczego. Kropla alkoholu lub płynu czyszczącego pomoże pozbyć się zanieczyszczeń.

Po zabiegu jeszcze raz poświeć na nią latarką i sprawdzić, czy gniazdo czyste. Jeśli wynik jest zadowalający, spróbować podłączyć słuchawki ponownie.

4. Sprawdź ustawienia dźwięku, a następnie ponownie uruchom smartfon

Istnieje prawdopodobieństwo, że sprawa nie w samym złączu, a w części programowej telefonu. Otwórz ustawienia dźwięku i sprawdź wszystko, co może zakłócać odtwarzania, w pierwszej kolejności – poziom głośności. Być może przez nieuwagę убавили go do minimum. W smartfonie nie tak wiele ustawień audio, więc problem (jeśli, oczywiście, ona leży gdzieś tutaj) można znaleźć dość szybko.

Jako opcja, można ponownie uruchomić telefon. Środek ten decyduje wiele różnych problemów od wspólnego подлагивания do migotania ekranu. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, aż na ekranie pojawi się menu restartu. Wybierz opcję "uruchom ponownie" i poczekaj na ponowne uruchomienie urządzenia. Po tym sprawdź, czy słychać w słuchawkach dźwięk.

5. Skontaktuj się z centrum serwisowym

Jeśli słuchawki pracy, ale żaden z tych środków nie zmusiła ich do gry właśnie na tym smartfonie, to znaczy, że problem jest znacznie poważniejszy. Pozostają dwie opcje – nosić telefon w centrum serwisowym lub go naprawiać.

Serwis trwa od kilku dni do kilku tygodni. Plus w tym, że ono będzie bezpłatny, jeśli smartfon jest jeszcze na gwarancji. Może pomóc i ubezpieczenie: do ubezpieczonego telefonem trzeba udać się do firmy ubezpieczeniowej, potwierdzić fakt usterki i szkody zostały pokryte.

Po upływie okresu gwarancji i w przypadku braku ubezpieczenia smartfon będzie musiał naprawiać za własne pieniądze albo własnymi siłami. Samodzielna naprawa jest skomplikowana przez fakt, że oprócz umiejętności lutowania należy posiadać sprzęt do otwierania obudowy. Dlatego najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom z warsztatu.

Uszkodzone gniazdo – to nie koniec świata, bo wciąż masz możliwość korzystania z bezprzewodowego zestawu słuchawkowego. Oczywiście, to nie jest rozwiązanie problemu, a raczej jej wysyłanie w nieskończoność, ale przynajmniej można teraz odtworzyć i posłuchać plik.

Zawarcie

Usługi warsztatu nie są tanie, a naprawa w ramach gwarancji oznacza, że trzeba będzie na jakiś czas rozstać się z głównym telefonem. Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie. Jeśli masz do czynienia z problemem uszkodzonego gniazda, powiedz nam w komentarzach, czy udało ci się go rozwiązać i który z wymienionych sposobów pomógł. Możliwe, że coś przeoczyliśmy. W takim razie podziel się swoimi sposobami radzenia sobie z usterką.

Źródło: www.androidauthority.com

Komentować