Ocen

Najlepsze inteligentne gniazdka w 2020 roku

Inteligentne gniazdo nie jest tak funkcjonalna, jak inne gadżety kategorii Smart. Jednak to właśnie ona odpowiada za bezpieczeństwo w domu.

Ludzie, którzy zbierają "inteligentny dom" na części, zazwyczaj wnoszą inteligentne gniazdka na końcu listy planowanych zakupów lub nie zawierają ich wcale, ponieważ nie zdają sobie sprawy, jakie korzyści z nich mogą uzyskać. Chociaż właściwie tu mowa powinna iść nie na temat korzyści, a o bardziej ważnych rzeczy — bezpieczeństwa.

W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób inteligentne gniazdka zapewniają bezpieczeństwo domu, i wyobraźmy piątce najlepszych modeli dostępnych w Rosji.

Jak działa inteligentne gniazdo i czym się różni od zwykłej?

Główna funkcja u inteligentnego gniazdka takie same jak u zwykłego: podawać energii elektrycznej do urządzenia. Przy tym Smart-gniazdo jest dość masywny urządzeniem. W rzeczywistości jej nawet można uznać za bagnetem, tak jak ona wkłada się do zwykłego gniazdka. Wymiary gadżetu jak i odstraszyć potencjalnych nabywców – zwłaszcza tych, u których w domu gniazdka podwójne.

Jednak mocna konstrukcja gadżetu, jak wiemy – jest to odwrotna strona funkcjonalności. Inteligentne gniazdo zapchane elektroniką, która znacznie ułatwia życie użytkownikowi. Właściciel cud-gniazda może:

 • Zarządzać poborem energii elektrycznej zdalnie. Klasyczna sytuacja – człowiek zapomniał wyłączyć żelazko przed wyjściem do pracy. Zamiast dręczyć się niepokojem cały dzień roboczy, może wejść w aplikację i upewnić się, że dopływ prądu na żelazko się nie dzieje.
 • Ustawić zegar. Gniazdka łatwo zaprogramować, aby ona będzie się włączał i wyłączał w określonym czasie każdego dnia. Na przykład, w taki sposób, aby zaczynała podawała prąd na klimatyzację na pół godziny przed planowanym powrocie użytkownika z wyniosłego biura.
 • Kontrolować energię elektryczną. W aplikacji, która działa z niską rozetę, zawsze można sprawdzić, ile godzin pracował ten lub inny przyrząd w określonym przedziale czasu. Niektóre aplikacje pokazują również zużycie energii w kw/h.

Poza tym, gniazdo monitoruje stan urządzenia i sieci, aby uniknąć zwarcia. W przypadku nadmiernego wzrostu temperatury gadżet zawiadomi właściciela za pomocą wiadomości SMS i wyłączy zasilanie. To właśnie ta funkcja inteligentnych gniazdek i zapewnia bezpieczeństwo w domu – nawet jeśli człowiek naprawdę zapomni wyłączyć żelazko, za niego to zrobi gniazdo.

Rodzaje inteligentnych gniazdek

Istnieje kilka klasyfikacji Smart-gniazd. Pierwsza oferuje dzielić gadżety na wewnętrzne и zewnętrzne. W tym artykule przyglądamy się zewnętrzne gniazdka, ponieważ wewnętrzną wskazane zamawiać tylko w połączeniu z innymi elementami inteligentnego domu. Wewnętrzna inteligentne gniazdo montowane w подрозетник i osadzony w okablowanie, więc jej po prostu nie widać. W tym i zaletą w porównaniu z urządzeniem wyglądu, który wygląda to nieestetycznie. Jednak wewnętrzne gniazdka mają wysoką cenę i wymagają do instalacji pozyskiwania mistrza elektryka.

Wbudowana inteligentna gniazdo

Druga klasyfikacja według metody zarządzania. W ramach tej klasyfikacji gniazdka dzielą się na:

 • Rc. Urządzenia tego typu pracują od zespołowych sygnału z pilota ZDALNEGO sterowania, który jest w pakiecie. Graniczna zasięg wynosi od 30 do 40 metrów. Niestety, takich gniazd zarządzać, będąc poza domem, to się nie uda.
 • SMS-zarządzane. Wyposażone w gniazda dla karty SIM i wskaźników mocy sygnału GSM. Użytkownik musi wysyłać polecenia SMS na simcę, która stoi w gniazdku. Zarządzać w taki gadżet można, będąc poza domem. Jednak SMS – to, po pierwsze, płatny sposób zarządzania, po drugie, nie jest wygodny.
 • Internetowe zarządzane. Wi-Fi gniazdo – najbardziej wygodna opcja. Można nią zarządzać, będąc w ogóle w dowolnym punkcie kuli ziemskiej – gdyby tylko było połączenie z internetem. Co prawda, gdy użytkownik znajdzie się w strefie, gdzie nie ma 3G, to skontaktować się z gadżetu w inny sposób (np. przez SMS) już nie będzie.

W artykule mówimy głównie o dostęp do internetu-zarządzanych ścianach, ponieważ zdecydowana większość modeli na rynku – to właśnie tego rodzaju.

Jak wybrać mądrze gniazdka?

Wybierając mądrze gniazdka, należy zwrócić uwagę na następujące cechy:

 • Maksymalna moc. U współczesnych inteligentnych gniazdek limit mocy – od 1,8 do 3,7 kw. Przy zakupie trzeba zacząć od tego, jaki przyrząd będzie zasilenie gniazdo. Oczywiście, im większa moc maksymalna, tym lepiej – jednak ceny u potężnych gniazd powyżej.
 • Obecność uziemienia i ochronnych story. Ochronne kurtyny muszą być, jeśli masz w domu małe dzieci. Boczki nie pozwalają ciekawy dziecko wsadzić palce do gniazdka elektrycznego. Uziemienie – też duży plus dla bezpieczeństwa. Zapewnia ochronę przed porażeniem prądem w przypadku przebicia izolacji.
 • Wymiary urządzenia. W Rosji w wielu domach stoją podwójne gniazdka. Wymiary inteligentnego urządzenia są ważne, ponieważ jego obudowa może częściowo zamknąć drugą gniazdka i faktycznie zrobić jej niedostępne. Ponadto, gdy w gniazda wystaje ogromny adapter, to jest po prostu brzydki.
 • Wsparcie asystenta głosowego. Wolą gniazd elektrycznych, które mogą wchodzić w interakcje z asystentem głosowym "Alicja". Ten asystent lepiej innych przystosowany do pracy z polskich drużyn.

Top 5 inteligentnych gniazdek

na podstawie tych kryteriów, które określiliśmy jako kluczowe, doradzi 5 wspaniałych, inteligentnych gniazdek od znanych producentów. Wszystkie te urządzenia mają wysokie oceny na агрегаторе "Yandex Market".

Xiaomi Mi Smart Plug

 • moc Maksymalna: 3680 W
 • Uziemienie ochronne i boczki: tak / tak
 • Wymiary urządzenia (szerokość / wysokość / głębokość, mm): 52 × 90 × 73
 • Asystenta głosowego: «Alicja», Google Assistant, Amazon Alexa

Cena: od 1 073 rubli

Xiaomi Mi Smart Plug – najbardziej zaawansowany ze wszystkich inteligentnych gniazdek, obecnych na rynku. Urządzenie wyróżnia się zwiększonym bezpieczeństwem. Obudowa jego jest wykonany z żaroodpornego plastiku, który jest w stanie wytrzymać temperaturę do 750°C. Jak tylko gniazdo zacznie się przegrzewać, natychmiast wyśle powiadomienie do właściciela za pośrednictwem aplikacji – za to odpowiada wbudowany czujnik temperatury.

Produkt od chińskiej firmy działa od razu z 3-ma głosowych asystentów – oprócz яндексовской "Alicji" to Google Assistant i Alexa od Amazon. Więc jeśli masz nie "Yandex Stacji", a zagranicznej mądra kolumną, Xiaomi Mi Smart Plug wyborem innych inteligentnych gniazdek.

Inteligentne gniazdo Yandex

 • moc Maksymalna: 3680 W
 • Uziemienie ochronne i boczki: tak / nie
 • Wymiary urządzenia (szerokość / wysokość / głębokość, mm): 55 × 55 × 80
 • Asystenta głosowego: «Alicja»

Cena: od 1 190 rubli

O inteligentne gniazdka od "Yandex" użytkownicy wypowiadają się dość ciepło, twierdząc, że gadżet działa stabilnie i bez zakłóceń – nawet jeśli podłączyć do niego potężny przyrząd takiego bojlera. Właściwie nic dziwnego w stabilnej pracy gniazda nie ma. Produkt od "Yandex", po pierwsze, potężne (daje do 3,68 kw), po drugie, jest bardzo ubogi w funkcjonalności – "szwankować" tutaj w zasadzie nie ma nic.

Zauważ, że ten inteligentne gniazdka w przeciwieństwie do gadżetu Xiaomi nie można nazwać przemyślana w najdrobniejszych szczegółach. Na przykład wyłączyć świecenie przycisku aktywacji, gdy gniazdko nie działa, to się nie uda. Użytkownicy w opinii twierdzą, że zbyt ścisłym ludziom światło może zakłócać snu.

HIPER IoT P01

 • moc Maksymalna: 2500 W
 • Uziemienie ochronne i boczki: tak / tak
 • Wymiary urządzenia (szerokość / wysokość / głębokość, mm): 43 × 43 × 65
 • Asystenta głosowego: «Alicja», Google Assistant

Cena: od 940 rubli

HIPER IoT P01 wyróżnia się kompaktowymi wymiarami, – obudowa urządzenia na pewno nie będą się pokrywać drugą gniazdka. Gadżet od HIPER atrakcyjnie wygląda i obsługuje funkcję timera, czyli może być włączane i wyłączane codziennie w tym samym czasie. Poza tym, to inteligentne gniazdo – jeden z najbardziej dostępnych na rynku; kosztuje taniej tysiące rubli.

Wydaje się, że jest to opcja bez wad, ale haczyk jest. Maksymalna moc, którą popiera HIPER IoT P01 – 2,5 kw, podczas jak u rówieśników średnio na 1 kw więcej. W rzeczywistości, to znaczy, że gniazdo nie jest przeznaczone na połączenie zaawansowanych przyrządów.

ELARI Dual Smart Socket

 • moc Maksymalna: 3500 W,
 • Uziemienie ochronne i boczki: tak / tak
 • Wymiary urządzenia (szerokość / wysokość / głębokość, mm): 105 × 50 × 84
 • Asystenta głosowego: «Alicja», «Маруся», Google Assistant

Cena: od 1 690, - pln

ELARI Dual Smart Socket – это умный двойник, способный работать сразу с 3-мя русскоязычными голосовыми помощниками. Устройство обеспечено мониторингом энергопотребления, то есть пользователь будет точно знать, сколько электричества израсходовано с каждой из розеток за определенный период. Cena у двойника от ELARI, конечно, высокая, но он все равно обходится дешевле, чем пара умных розеток.

TP-Link HS100

 • moc Maksymalna: 3680 W
 • Uziemienie ochronne i boczki: tak / tak
 • Wymiary urządzenia (szerokość / wysokość / głębokość, mm): 40 × 100 × 65
 • Asystenta głosowego: «Alicja», Google Assistant, Amazon Alexa

Cena: od 1 250 rubli

TP-Link HS100 – kult Wi-Fi gniazdo, która jeszcze w 2016 roku zdobył nagrodę "Produkt roku". Ma ciekawy tryb, który nazywa się "Nie w domu". Użytkownikowi zaleca się, aby włączyć ten tryb przed wyjazdem na wakacje lub w interesach na kilka dni. Gniazdo będzie sama włączać urządzenia w dowolnym czasie, aby stworzyć wrażenie obecności gospodarzy domu i odstraszyć włamywaczy.

TP-Link HS100 – wydajne i bezpieczne urządzenie, które działa z 3-ma głosowych asystentów. Do grona jego wad można zaliczyć chyba, że duże wymiary. Na przykład Xiaomi Mi Smart Plug wykonany mniej więcej w tym samym obudowie, ale w wysokości mniej na cały centymetr.

Zawarcie

Człowiek, który wykorzystuje inteligentne gniazdka, może nie martwić się o to, że u niego w domu zdarzy się pożar z powodu uszkodzonej instalacji elektrycznej. Gniazdo reaguje na przegrzanie, odcinając dopływ energii elektrycznej. Dlatego stosowanie inteligentnych gniazdek – jeszcze i gwarancja trwałości swoich ulubionych i wcale nie tanich gadżetów.

Inteligentne gniazdka można uznać za panaceum dla leniwych. Nie trzeba wstawać z kanapy, aby wyjąć kabel – wystarczy przełączyć przełącznik w aplikacji mobilnej. Jednak zarządzać zdalnie można daleko nie wszystkimi przyrządami. Na przykład, aby podgrzać wodę w zwykłym электрочайнике, trzeba nie tylko włączyć gniazdka, ale i kliknąć przycisk na samym urządzeniu. Tak, że piękna opowieść o cud-gniazdka rozbija się o surowy rosyjski byt, w ramach którego gadżet nie może być uznana za uniwersalną. Inteligentne gniazdo objawia się w całej okazałości dopiero w skład inteligentnego domu.

Komentować