Статьи

Jak dowiedzieć się nazwa rośliny za pomocą smartfona?

W każdym zakątku naszego świata flory wyróżnia się różnorodnością i jest szczególnie wyjątkowy. Znać na pamięć wszystkie rośliny nie na siłę nawet doświadczonym натуралистам, ale, na szczęście, mamy aplikacje mobilne, które podpowiedzą nazwy większości kolorów wokół nas.

W rzeczywistości tylko nieliczni z tych aplikacji naprawdę pomocne i skuteczne. Największy sukces w rozpoznawaniu obiektów na zdjęciu osiągnęły Bing Microsoft i Google Lens. Są one w stanie rozpoznać nie tylko flory, ale i przedmioty codziennego użytku – produkty spożywcze, książki, a w przypadku Google Lens nawet miejsca.

Oprócz tych dwóch serwisów istnieją inne, które również pomogą poszerzyć wiedzę w натуралистике, ale zaczniemy właśnie z liderów – Bing i Google Lens.

Microsoft Bing Search

Według swoich możliwości Bing gorsze od Google, więc rzadko używają jako głównej wyszukiwarki. Ale jest to mocna strona – dokładna funkcja rozpoznawania obiektów na zdjęciu. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji pojawi się duży przycisk wyszukiwania z aparatem i obok niej ikonę mikrofonu.

Aby korzystać z Bing jako identyfikator roślin na zdjęcia:

 • Kliknij na ikonę kamery.
 • Skieruj obiektyw na wybrany kwiat, lub dowolny inny przedmiot.
 • Zrób zdjęcie jego.

Po tym, jak zrobisz zdjęcie, Bing zeskanuje go i dostarczy trzy najbardziej zbliżonych do niego wyników wyszukiwania, w tym obrazy, podobne do twojego.

Przy okazji, uruchomić aparat opcjonalnie: do rozpoznawania można wziąć gotowy obraz z galerii.

Google Lens

Developer: Google LLC
Price: Free+

Dla użytkowników systemu Android Google Lens jest dostępny jako samodzielna aplikacja, a właścicielom iPhone ja dostaje w zestawie z Google Zdjęcia. W obu przypadkach funkcje takie same, ale zaznaczonym Google Lens cieszyć się wygodniej.

Po uruchomieniu aplikacji pełna ekran smartfona zamieni się w wizjer aparatu. Aby dowiedzieć się nazwa rośliny (lub innego przedmiotu) za pomocą Google Lens:

 • Kliknij na ekranie, aby zrobić zdjęcie.
 • Google Lens wyświetli główny wynik wyszukiwania dla rozpoznanego obiektu. Do niego będą dokonywane zdjęcie, opis tekstowy i podobne obrazy.
 • Klikając na główne zdjęcie, zostaniesz przeniesiony na stronę wyszukiwania Google z opisem rośliny.

Jeśli korzystasz z Google Zdjęcia na iPhone:

 • Zrób zdjęcie aparatem smartfona.
 • Otwórz go w Google Zdjęcia.
 • Naciśnij przycisk Google Lens w dolnej części ekranu.
 • W ciągu kilku sekund-program wykryje nazwa rośliny.

Co jest lepsze – wyszukiwarki Bing lub Google Lens?

Przed przejściem do innych przydatnych aplikacji, porozmawiajmy o tym, który z dwóch wymienionych serwisów lepiej radzi sobie z pożądanym celem.

Jeśli oceniać tylko o tym, jak dokładnie aplikacja identyfikuje florę, to liderzy wyskakuje Google Lens. Obie aplikacje kilka razy nie mogli dowiedzieć się rośliny w kształcie liści, ale oba z powodzeniem uczą się kwiaty, a jak typowe, na przykład, hortensja, jak i mniej znane, jak лантаны.

Z petunią i miętą problemów też nie było. Ale Bing udało się ich nauczyć przez podobne zdjęcia w internecie, a nie przez algorytmy samej aplikacji.

Google Lens różni się tym, że na rozpoznawanie u niego zajmuje mniej czasu, niż Bing. Ponadto, im częściej korzystasz z Google Lens, tym większy wkład zdeponować w rozwój sztucznej inteligencji Google. Za pomocą tej aplikacji można rozpoznać nie tylko obiekty przyrody, ale i kopiować dane z wizytówek, a także liczyć kalorii na zdjęciu.

Ale wyższość Bing nad Google Lens polega na tym, że aplikacja Microsoft udostępnia więcej podobnych zdjęć. Tak więc, jeśli program prawidłowo określa przedmiot, masz szansę znaleźć go wśród podobnych zdjęć.

rozważmy teraz inne aplikacje, które będą pomocne przy ustalaniu roślin na zdjęcia.

PictureThis

Aplikacja PictureThis ma darmowych i płatnych funkcji. Prosta nawigacja, wygodne narzędzia i dokładne wyniki wyszukiwania czynią go jednym z najbardziej popularnych opcji dla rozpoznawania roślin na zdjęcia. W niektórych przypadkach radzi sobie z zadaniem, nawet lepiej, niż Bing lub Google Lens.

Cechy:

 • Każda fotografia, którą można zrobić za pomocą aplikacji, utrzymuje się w dziale "Moje kolekcje" na wypadek, jeśli jest to potrzebne ponownie.
 • Przez PictureThis można skontaktować się ze społecznością entuzjastów-frajerów, umieścić husky, komentować zdjęcia i dzielić się nimi.
 • Funkcja Location Services pokazuje na mapie miejsca, gdzie ty i inni użytkownicy rozpoznawali rośliny. To pomaga szukać w naturze żądaną próbki.

Premium-wersja usuwa wszystkie ograniczenia dotyczące aplikacji i wyłącza reklamy, ale wydać na nią nie koniecznie, bo i od bezpłatnej usługi można uzyskać bardzo wiele.

 

Plant Identification ++

Developer: Touchberry
Price: Free+

Tego programu można korzystać za darmo lub z premium opisów. Uruchamiając go, zrób nowe zdjęcie lub wybierz zdjęcie z galerii. Aplikacja wyszukuje w swojej bazie danych i pokaże możliwe dopasowania.

Dokładność wyników jest wysoka. Dodatkowo, po kliknięciu na jedną z opcji, Plant Identification ++ przekieruje cię na odpowiednią stronę w Wikipedii.

Cechy:

 • Po tym, jak fotografowane roślin za pomocą aplikacji, to znajdzie się w dziale "Moje kolekcje".
 • Subskrypcja zapewnia dostęp do różnych metod identyfikacji.

W rzeczywistości jest to bardzo szybkie i proste narzędzie do tego, aby uzupełnić swój bagaż wiedzy o przyrodzie. Aplikacja prywatnie, to spodoba się tym, którzy nie mają ochoty publicznie dzielić się swoimi znaleziskami. Główną wadą jest to, że i po subskrypcji w aplikacji pozostaje reklama, a dostępna jest tylko dla użytkowników iPhone.

NatureID

NatureID pozwala poszerzać wiedzę o otaczającym świecie poprzez płatnych funkcji lub bezpłatnego okresu próbnego w 3 dni. Jeśli mówić o pełnej funkcjonalności, NatureID równie jak i doświadczonym натуралистам i proste entuzjastów.

Po pomyślnym rozpoznawania roślin na zdjęcie, aplikacja pokaże jego wizytówkę, na której można zobaczyć:

 • Nazwa.
 • Miejsce w klasyfikacji.
 • Lista pokrewnych gatunków.
 • Warunki życia i dane o praktycznej przydatności.
 • Dodatkowe informacje – symbol w kulturze i wykorzystanie w folklorze.

Ostatni punkt może okazać się najbardziej interesujące, ponieważ opowiada on o tym, że ta roślina znaczy w kulturze różnych narodów, w jakich utworach literackich został wymieniony i co symbolizuje teraz.

Ale niestety, wszystko to dostępne tylko na iOS.

 

Po co wyjaśniać nazwy roślin za pomocą aplikacji?

W pierwszej kolejności jest to po prostu ciekawe. Na świecie jest wielu ludzi, nieobojętnych na przyrodzie. Dla nich takie aplikacje – niewyczerpane źródło wiedzy o otaczającym świecie.

Aplikacja z funkcją rozpoznawania roślin i kwiatów na zdjęcia długo trwa, ciekawa dziecka, pomoże zaszczepić w nim szacunek do natury. A dla uczniów i studentów może okazać się bardzo pomocne przy realizacji projektów badawczych i zadań domowych.

Źródło: www.makeuseof.com

Komentować