Ocen

Najlepsze żarówki w 2020 roku

Nawet tak proste urządzenie, jak żarówka, może być ważnym elementem systemu "inteligentny dom".

Jeśli uważasz żarówki prymitywnej rzeczy i nie masz pojęcia, jak ona może być inteligentna, chyba cię zadziwi fakt, że w 2020 roku rynek inteligentnego oświetlenia szacuje się na 8 mld dolarów. Ponadto, inteligentne oświetlenie – jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Eksperci uważają, że za 3 lata pojemność tego rynku wzrośnie trzykrotnie.

W tym artykule będziemy mówić o najważniejszych różnic inteligentne żarówki od zwykłej i zaprezentujemy kilka modeli, które są godne uwagi.

Czym się różni mądra kontrolka od zwykłej?

Zewnętrznie pewno nie będzie w stanie odróżnić smart-żarówki od tych, które wkręcony teraz w twoim żyrandolu. Chodzi o farsz. Inteligentna żarówka posiada wiele modułów, które znacznie rozszerzają funkcjonalność.

Właściciel takiego gadżetu na zawsze zapomni, gdzie u niego w domu znajduje się włącznik światła. Zarządzanie gadżetu będzie wykonywać przy pomocy swojego smartfona – za pośrednictwem aplikacji mobilnej firmy. Użytkownik może ustawić żarówkę w taki sposób, aby automatycznie подстраивала poziom natężenia oświetlenia pod warunki zewnętrzne. Intensywność będzie spadać w miarę zbliżania się do nocy – tak kontrolka wymodeluje wewnątrz pokoju, mini-zachód słońca. Jest to przydatne dla organizmu, który doświadcza mniej stresu i wydziela więcej melatoniny – człowiekowi łatwiej będzie zasnąć.

Inteligentne żarówki opcjonalnie reagują na dźwięk lub ruch – znowu użytkownik może te opcje włączyć i wyłączyć za pośrednictwem aplikacji. Jakie korzyści dla właściciela domu? Na przykład, nie trzeba martwić się o to, wyłączony czy światło w łazience lub toalecie. Jeśli nie ma ruchu, lampka wyłączy się automatycznie. Ponadto, jest to niezawodna ochrona przed włamywaczami. Jeśli ktoś próbuje dostać się do domu, światło włącza się i odstraszy złodziei.

U inteligentnych żarówek jeszcze wiele różnych funkcji, które należy uwzględnić w odniesieniu do konkretnych modeli. Ważne jest, aby choć w przybliżeniu zrozumieć, dlaczego Smart-lampy 10-15 razy droższe od zwykłych.

Gdzie można zastosować inteligentne żarówki?

Pojęcie o inteligentne żarówki jako gadżet wyłącznie dla domu zbyt prymitywne. Gdyby to było prawdą, rynek Smart-lampy nie byłby tak imponujący. Za granicą podobne gadżety umieścić w centrach handlowych, na lotniskach, w szpitalach i w innych miejscach o dużym natężeniu ruchu. Tutaj lampy są nie tylko po to, aby świecić – mają szereg innych funkcji.

W Nowej Kaledonii (USA) na ulicach stoją słupy oświetleniowe, które reagują na антисоциальные dźwięki – krzyki, strzały, rozbite szkło. Zawieszenie natychmiast włącza nagrywanie audio i powoduje pilną usługę. Ponadto, zaczyna intensywnie świecić, co jest sygnalizacją dla ludzi: tu nie jest bezpiecznie. Wyglądają na inteligentne oświetlenie uliczne mniej więcej tak:

Firma Cisco w Kanadzie zintegrowaną technologię "inteligentnego" biura. Żarówki uważają, że ilość ludzi na spotkaniach, wskazują na temat sale konferencyjne lub sale konferencyjne i rejestrują czas, w którym lokal jest pusty. Menedżerowie firmy twierdzą, że żarówki bardzo pomagają i działają statystyki, zgodnie z którą jedna czwarta pracowników zwykłych biur spędza 30 minut dziennie na szukanie wolnego rozgłośni pokoju. W ten sposób korzystanie z inteligentnych żarówek przyczynia się do zwiększenia wydajności pracy.

Konstrukcja inteligentne żarówki

Jak działa ta magiczna kontrolka? W rzeczywistości składa się tylko z 4 składników:

 • Bezpośrednio efekt świetlny (led).
 • Cokół (zazwyczaj E27).
 • Dysk aluminiowa obudowa.
 • Zarządzająca system.

Największe zainteresowanie jest system sterujący, ponieważ to właśnie ona zapewnia funkcjonalność inteligentnej żarówki. System zawiera:

 • Mikrokontrolera (on sam procesor).
 • Moduł do bezprzewodowej łączności (Wi-Fi lub Bluetooth).
 • Dodatkowe sensory i czujniki.

Opcjonalnie inteligentne żarówki mogą być wyposażone w czujniki temperatury, ruchu, światła, mikrofon i głośnik, budzik, timer, a nawet kamerą z przeglądem w 360°. Pojawiały się informacje, że wkrótce pojawi się lampka z czujnikiem gazu, która może sama spowodować "аварийку" i włączyć klimatyzator. To, oczywiście, będzie "must-have" dla mieszkańców wszystkich domów radzieckiej budowy.

Jak mądrze podłączyć żarówkę?

Jeśli jesteś już prawie zdecydowali się na zakup tego wspaniałego gadżetu, ale obawiasz się, że nie będzie w stanie go podłączyć, szybko rozwiać swoje obawy: połączenie – sprawa jest prosta:

 • Wkręcić żarówkę w oprawkę i włączyć światło. Domyślnie lampa będzie świecić na biało.
 • Połącz się z systemem poprzez Bluetooth lub Wi-Fi. Z Bluetooth, oczywiście, będzie łatwiej, dlatego lepiej jest kupić żarówkę właśnie z tym modułem.
 • Pobierz aplikację producenta Smart-oświetlenie i zaloguj się do niego.

Dalej – przystąpić do regulacji. Można skonfigurować skrypty, opracować swój własny harmonogram, regulować jasność. U niektórych lamp nawet tryb pulsacji jest – chociaż ta opcja nie wydaje się taki niezbędny.

Top-6 inteligentnych żarówek

Zaprezentujemy 6 modeli inteligentnych żarówek, które można kupić w Rosji. Wszystkie te modele mają pozytywne opinie i wysokie oceny na агрегаторе "Yandex.Market».

Xiaomi Mi LED Smart Bulb

 • Rodzaj cokołu: E27
 • Kształt bańki: cylinder
 • Moc: 10 W
 • strumień Świetlny: 800 lm

Cena: od 1 175 rubli

Mądra kontrolka Xiaomi wyróżnia się imponującą jasnością przy niskiej cenie. Zapewnia strumień światła 800 lumenów. Tak, że z jednej lampy na tyle, aby oświetlić nawet duże pomieszczenie. Za pomocą firmowego aplikacji Mi Home można ustawić temperaturę barwową, a także skonfigurować profile wschodu i zachodu słońca dla "miękkiego" przebudzenia i szybkiego zasypiania. Należy pamiętać, że lampka działa raz z 4 głosowych asystentów, w skład których wchodzi popularna w Rosji "Alicja" od "Yandex".

Mądra kontrolka Yandex

 • Rodzaj cokołu: E27
 • Kształt bańki: gruszka
 • Moc: 10 W
 • strumień Świetlny: 800 lm

Cena: od 1 190 rubli

Лампочка от российского «гиганта» по характеристикам и функционалу аналогична гаджету от Xiaomi. Пользователь может управлять ей не только при помощи мобильного приложения, но и через голосовые команды. Однако для этого нужно иметь под рукой любой прибор с голосовым ассистентом «Alicja» — мобильный телефон или, например, «Яндекс Станцию». Соединение с лампочкой происходит через Wi-Fi. К числу недостатков лампы от «Яндекс» можно отнести то, что максимально интенсивно она светит белым – другие оттенки тусклее.

Yeelight LED Bulb Color Silver YLDP02YL

 • Rodzaj cokołu: E27
 • Kształt bańki: cylinder
 • Moc: 9 W
 • strumień Świetlny: 600 lm

Cena: od 1 287 rubli

Yeelight LED Bulb może słusznie uznać za inteligentną lampą dla imprezowiczów. Ten gadżet jest w stanie zsynchronizować się z muzyką i zmienić kolor zgodnie z rytmem – w sumie niezbędne rzeczy na imprezę. Funkcjonalności i kosztów Yeelight LED Bulb podobna z żarówką od Xiaomi, jednak z punktu widzenia strumienia świetlnego jest słabszy – 600 lumenów. Natomiast w liczba zalet gadżetu można nagrać paliwa. Lampa od Yeelight zużywa energii o 15% mniej, niż analogi.

HIPER IoT C1 RGB

 • Rodzaj cokołu: E14
 • Kształt bańki: świeca
 • Moc: 6w
 • strumień Świetlny: 520 lm

Cena: od 990 zł

HIPER IoT C1 RGB – najlepsza opcja dla tych, którzy wolą trzonek E14. Jest to tani gadżet, który działa z głosowych asystentów Google Home и «Яндекс Alicja». Он соединяется со смартфоном при помощи Wi-Fi, благодаря чему пользователь может управлять им из любой точки планеты, где есть интернет. У лампы от Hiper средний уровень светового потока (520 люмен), но зато класс энергоэффективности A+. За час она потребляет не более 12 Вт.

Philips ZeeRay

 • Rodzaj cokołu: E27
 • Kształt bańki: gruszka
 • Moc: 9 W
 • strumień Świetlny: 450 lm

Cena: od 624 rubli

Philips ZeeRay – одна из самых дешевых умных лампочек. Функционал у нее, соответственно, тоже не самый богатый. Из недостатков – всего один цвет, отсутствие режимов заката и рассвета, невозможность отрегулировать цветовую температуру. При этом пользователи отмечают, что лампочка работает без нареканий и отлично синхронизируется с голосовым помощником от «Яндекс» «Alicja».

Philips ZeeRay daje strumień świetlny 450 lumenów. To trochę — do oświetlenia pokoju w 18 metrów kwadratowych trzeba kupić 3 takie żarówki.

ELARI SmartLED Warm&Cold

 • Rodzaj cokołu: GU10
 • Moc: 4.5 W
 • strumień Świetlny: 380 lm

Cena: od 990 zł

Główne zalety inteligentnych żarówek od ELARI – trwałość i łatwość użytkowania. Według informacji od producenta, kontrolka będzie służyć wiernie w ciągu 10 lat. ELARI SmartLED Warm&Cold zarządzane przez aplikację – mając pod ręką smartfon, można zmienić kolor, temperaturę kolorów i jasność. Ponadto, żarówki od ELARI łatwo połączyć z telefonu w grupę. Jest to ważne, ponieważ do oświetlenia pokoju jednej lampy nie zabraknie z powodu niskiej mocy – trzeba kupować od czterech do sześciu. Tu leży główna wada: zakup zestawu do oświetlenia "będzie kosztować ładny grosz".

Zalety i wady inteligentnych żarówek

Podsumowując, podać plusy i minusy korzystania z inteligentnych żarówek. Wśród zalet należy następujący:

 • Zdalne sterowanie. Użytkownik może kontrolować Smart-lampy z dowolnego miejsca na Ziemi, gdzie jest dostęp do internetu.
 • Elastyczność konfiguracji. Zmiana koloru i natężenia światła, ustawienie temperatury barwowej – uzytkownika nie trzeba nawet wstawać z kanapy, żeby to zrobić.
 • Automatyzacja. Żarówkę można skonfigurować tak, aby ona żyła swoim życiem i samodzielnie urządzała sztuczne zachody słońca i wschody wewnątrz mieszkania.
 • Интеграция с «умным домом». Smart-лампу легко встроить в систему «умного дома» «Яндекса» — почти все представленные нами модели работают с голосовым помощником «Alicja».
 • Paliwa. Inteligentne żarówki zużywają mniej energii elektrycznej, niż ich "głupie" analogi, bo działają na diodach led.

Wspomnieć o wadach gadżetu:

 • Wysoka cena. Nawet najtańszy Smart-lampa kosztuje średnio 10 razy droższe niż normalne.
 • Ryzyko uszkodzenia z powodu skomplikowanej konstrukcji. Jeśli prosta kontrolka pali się ją wyrzucają. A co robić, jest mądra kontrolka przestanie się włączać? Ponosi ją do naprawy jakoś dziwnie.
 • Ryzyko włamania. Żarówki, które łączy się przez Wi-Fi, mogą włamać hakerzy. Jeśli gadżet będzie wyposażony w kamerę, to użytkownik będzie pod nadzorem obcych.

Zresztą, na razie głośnych przypadków włamania nie było. Inteligentne żarówki mają głównie pozytywne opinie – użytkownicy podkreślają, że gadżet okazał się nawet bardziej wygodne, niż oczekiwano, i że jest wart tych pieniędzy, które za niego z prośbą. Popularność Smart-lampy będzie tylko rosnąć, tak, że jeśli masz gromadzenia i myślisz, jak je pomnożyć, można rozważyć inwestycyjna kierunek.

Komentować